Összes oldalmegjelenítés

2013. június 16., vasárnap

A szamár - takarmányozás

A szamártartással kapcsolatos kérdések privát megválaszolása helyett úgy döntöttem, hogy inkább egy bejegyzést (vagy többet) szentelek a témának.
Előre bocsátom, hogy csak néhány éves tapasztalatunk van 2 szamár tartásában, tehát nem mondhatom, hogy a kérdés nagy szakértői lennénk, de a tapasztalatainkat szívesen megosztom.
Elsőnek a takarmányozásról néhány szó. A szamár gyomra kb 9-10 liter, ami mérettől függ. Részben ennek is köszönhető, hogy pl a kecskékkel (akár 20 liter feletti bendőméret) ellentétben több időt tölt evéssel. Én azt figyeltem meg, hogy a játék, és a porfürdőzés kivételével szinte folyamatosan esznek. Néha csak csipegetnek, főleg ha egész nap övék az udvar, de a karámban a többi állat mellett  rendesen esznek. Az ideális az volna, ha kis adagokban, naponta többször is tudnám etetni őket, de ez sajnos nehezen kivitelezhető.A kertben nálunk lombot is esznek. Legkedvesebb számukra az aranyeső, ezt követi az orgona, és a szőlőt sem vetik meg. Érdekes, hogy a bodzát nem bántják, és ügyesen elkerülik a buxusokat (ez mérgező), nem támadták eddig még meg a málnabokrokat sem. Éjszaka általában nyugodtan pihennek, sötétben még nem láttam legelni őket. Frissen kaszált fű esetében nem tévedünk nagyot, ha  10% os szabályt (testsúly 10%-át kitevő fűmennyiség etetése/nap) alkalmazzuk.
Más a helyzet széna etetésnél. A szamár jobban értékesíti a silányabb takarmányokat, mint egy hasonló méretű ló, így a 150-250 kg közötti lovak számára előírt adagok háromnegyede is elegendő. Összességében egy hátasló adagját lefelezve kapjuk meg a szamár takarmányadagját.
Nem mellékes azonban a tömegtakarmány összetétele. A szamárnak is szüksége van a megfelelő mennyiségű rostra a jó emésztéshez, ezért főleg tavaszi-nyár eleji legeltetéskor a legelőfű mellé kapjanak szalmát. Télen sem szükséges a legjobb minőségű szénát adni a szamárnak, hacsak nem vemhes, vagy csikót nevel. Ugyanezen két eset kivételével nem szükséges magas fehérjetartalmú takarmány, pl lucernaszéna etetése sem. Sőt, amennyiben a szamárnak korlátozott a mozgási lehetősége, és nem is dolgozik, a széna mennyisége is csökkenthető kissé. A szamár túletetése fehérjetartalmú takarmánnyal még kifejezetten káros is lehet. A pénztárcánk mellett az állat máját is feleslegesen terheljük.Nálunk természetesen előszeretettel eszik el a kecskék elől a lucernát.
Az abrakot is el kell felejteni, ha a szamarat nem dolgoztatjuk. Nálunk ősszel és tavasszal kapnak hetente 1-1 kg zabot lenolajjal locsolva a szőrnövekedés, illetve vedlés miatt, valamint télen kb., napi 1-1 cső kukoricát. Amennyiben tehetnék, természetesen mindenféle abrakból bőven fogyasztanának, például előszeretettel dézsmálják meg a disznók vályúját, ha azok nem elég gyorsak, vagy kiborogatják a ludak etetőjéből is a kukoricát, darát.
Télen speciális takarmányuk a kukoricaszár. Ezzel szívesen etetem őket, mert leköti őket, a keményebb szár részeket is jól megrágják, néha 1-1 kis cső kukorica is akad benne, valamint én is könnyen tudom mozgatni. Valószínűleg az egész kukoricaszárat megennék, ha le tudnám nekik szecskázni, de így a nagyon kemény részek megmaradnak (gyújtósnak).
Én a csemegék közé sorolom, de ettől függetlenül szükségük van lédús takarmányokra is főként a téli időszakban, mint a sárgarépa, takarmányrépa. Mi ezek mellett néha sütőtököt is adtunk nekik. Ezek a sok rost mellett jót tesznek az emésztésnek, és tele vannak értékes anyagokkal (vitaminok mikro-, és makro elemek). Az idei tél érdekes tapasztalata a nyárfa lomb illetve a nyers faágak etetése volt. Eredetileg a kecskéknek szántuk a dolgot lévén nagy fa fogyasztók, de meglepő módon a szamarak sokkal inkább lecsaptak az ágakra. tél közepére a nyár végén levágott nyárfa ágak nem száradtak meg így talán a nedvességtartalmuk miatt kedvelték ennyire.Szabályosan körberágták az ágakat, jó 3-5 mm vastagon lerágva a kérget. A kecskék ezt meg sem közelítették. más fafaj esetében nem voltak ilyen lelkesek. Az akác, juhar, bodza ágakat inkább a kecskék nyúzzák meg. Mellékhatásként azt tapasztaltuk, hogy a szamárcitrom színe kicsit vörösesebb lett a megszokottnál.
A nyalósót rendszeresen használják ők is.
Talán a vízzel kellett volna kezdenem, mivel a szamaraknál ez kardinális kérdés. Sokat isznak és finnyásak a víz minőségére. Nem túl nagy melegben is megisznak közel 20 liter vizet naponta. Nálunk a vödrös megoldás elérhető, ezért a különféle itatótípusok használhatóságáról nem tudok nyilatkozni, de a szakirodalom szerint a szelepes itatókat is tudják használni.
Összefoglalva, étrendre nem túl igényesek, de egy kecskéhez viszonyítva sokat esznek (és ürítenek is!), munka és vehemépítés kivételével nagyon különleges takarmányozást nem igényelnek. Jó ha folyton tudnak csipegetni (nálunk mindent felporszívóznak a trehány kecskék után - ezt szeretjük), és igénylik a friss és sok ivóvizet.
Külön írok majd az ápolásukról, és a csökönyösségről is.

5 megjegyzés:

  1. Takarmányozásilag akkor nem túl bonyolult jószág.

    VálaszTörlés
  2. Most hogy van zőld,néha kiengedem legelni őket ,de van hogy kiszöknek.Sajnos ma is az volt és telezabálták magukat zölddel.De csipegetik a szénát is mellette,hogy visszazártam őket az udvarukba.Remélem nem lesz bajuk belőle.
    Ha valakinek van véleménye,szívesen venném ha leírná.

    VálaszTörlés
  3. Mit nem szabad adni nekik?
    (Banánhéj, narancshéj jöhet?)

    VálaszTörlés
  4. Ezzel nekem nagyon sokat segítettèl mert èn csacsit szeretnèk tartani ès mèg kezdö vagyok.Nagyon köszönöm!

    VálaszTörlés
  5. Ezzel nekem nagyon sokat segítettèl mert èn csacsit szeretnèk tartani ès mèg kezdö vagyok.Nagyon köszönöm!

    VálaszTörlés